Sosyal Medyada Paylaş

Perga en basit tabiri ile olağanüstü bir besin kaynağı. Bal arılarının; yavrularının bir an evvel gelişimini sağlamak, onları hastalıklara karşı korumak ve daha uzun ömürlü yaşamalarına katkı sağlamak amacıyla polen, bal, enzim ve faydalı bakteriler ile fermente bir ürün oluştururlar. Bu ürün hepinizin daha önce mutlaka bir kez duyduğu polene göre en az 5 kat daha güçlü bir besin kaynağıdır. Hepinizin şu soruyu sorduğunu duyar gibiyiz: Peki bu besin kaynağı sadece yavru arılar için midir? Hayır. Perga zengin mikroorganizma-enzim, vitamin-mineral ve olağanüstü protein içeriği ile bütün canlı organizmalar için güçlü bir besin desteğidir. İçerisinde bol miktarda protein, amino asit, mineral (demir, fosfor, potasyum, bakır, kalsiyum, çinko, magnezyum ve selenyum), karbonhidrat, yağ asidi, geniş spektrumlu vitamin (C, B1, B2, E,H,P), riboflavin, nikotinin asit, folik asit, pantotenik asit yer alıyor.
Ayrıca doğal laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler pergayı doğal bir probiyotik yapıyor.

 

Ne işe yarar” dediğinizi duyar gibiyiz: Perganın faydaları

erga, içerdiği doğal yararlı bakteriler sayesinde kolon koruması sağlıyor. Doğal probiyotik özelliğe sahip olduğu için, sindirim bozukluklarında ve bağırsak florasının yenilenmesinde oldukça etkili. Sindirim sisteminin tamamında etkili olduğundan prostat hiperplazi şikayetlerinde de faydaları bilimsel çalışmalarla desteklenmiş. Hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinde artış sağladığı için anemi hastalarına da öneriliyor.

Hücre yenileyici özelliği yaşlanmayı geciktiren bir etki kazandırıyor ona. Kısırlık ve karaciğer problemlerinde de yine tercih edilen bir ürün.

Bilhassa beslenme bozukluğu olan çocuklar ve spor yapanlar: Pergayı kimler kullanabilir?

Çoğu anne ve babanın en büyük sorunlarındandır; beslenme alışkanlığı bir türlü rayına oturmamış çocuklar. Yedirme ve içirme konu olunca zannediyoruz girmediğiniz şekil, yapmadığınız taklit kalmamıştır. İşte tam da burada perga imdadınıza yetişiyor. Bal arılarının bebek arıları beslemek için kullandığı pergayı, beslenme bozukluğu yaşayan çocuklarınız için de kullanabilir, bu sayede protein, mineral ve vitaminleri doğal bir yolla çocuklarınıza kazandırabilirsiniz. “Spor yapıyorum ama hala istediğim güce ve kütleye erişemedim.” diyorsanız ve sentetik takviyelere karşı mesafeliyseniz de perga artık bu arayışınıza son veriyor. İçeriğindeki protein ve karbonhidratlar hem spor yaparken erişmek istediğiniz güce katkı sağlıyor, hem de spor sonrası hızlı hücre yenileyici özelliği ile kas onarımına etki ederek sizi doğal yollardan destekliyor. Bu tabiri daha önce hiç duymamış bir kadının varlığına pek inanmıyoruz: Anti-aging. Evet, yaşlanma karşıtlığı. Bu zamana kadar denediğiniz her şeyi şimdi bir kenara bırakın. Hani en başta bahsettiğimiz gibi; perga, bebek arıların bir an evvel büyümesi ve sağlıklı gelişimi için beslenmelerindeki en önemli etken. İşte bu yüzden; hücreleri canlandırmak, onarmak ve yenilemek pergaya bir kullanım alanı daha sunuyor. Genç kalmak isteyen özellikle kadınlar ve erkekler bu sayede daha yavaş yaşlanıyor.

Unutmamanız gereken bir detay: Artık çoğumuz bilinçli tüketim konusunda oldukça bilgili bireyler haline geldik ancak yine de hatırlatmakta fayda var. Arı ürünleri alerjisi olanlar ya da olmasından şüphe duyanlar kullanmadan önce mutlaka test yaptırmalılar. Perga da dahil olmak üzere bir ürünü sağlığınız için kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve tavsiyeleri ile hareket etmelisiniz. Aman kaş yapayım derken, göz çıkarmayın.

Nereden alınır, nasıl kullanılır ?

Perga nedir, faydaları nelerdir, kimler kullanabilir gibi soruların cevaplarını öğrendiğimize göre şimdi sıra geldi nereden alıp nasıl kullanacağımızı öğrenmeye.
Perga; bal, polen ve propolise göre çok daha zor temin edilen bir ürün. Bu zahmetli teminden ve arıcıların henüz perga konusundaki bilgi eksikliklerinden dolayı henüz piyasada çok yaygın değil. Perga bulunabilse bile, toplama ve saklama koşulları ürünün özelliğinin kaybetmemesi için en önemli etkenlerden biri olduğundan ve kullanım dozu gibi muğallaklıklara sebebiyet verdiğinden ham halinin kullanımı pek önerilmiyor.

Bundan ötürü biz de yine bilimin kapısını çalıyoruz. Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Seyrani Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici öncülüğünde başlatılan proje kapsamında perga ilk kez 2017 yılının sonlarında kapsül formunda üretilip satılmaya başlanmış. perga kapsülü çocukların günde 1 kapsül, yetişkinlerin günde 2 kapsül, spor yapanların ise 3-4 kapsül şeklinde kullanması öneriliyor. Çocuk kullanımında, kapsül açılıp yoğurt vb. ürünlerin içine katarak da tüketilebiliyor.

Şimdi gelelim perga kapsülün nerelerde satıldığına. Şu an için yalnızca Erciyes Üniversitesi Teknopark’ta, eczanelerde bulabilirsiniz. Yakında Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Rusya’da da seçkin noktalarda perga kapsüle ulaşmak mümkün olacak.

Son kez uyarımızı tekrarlayalım, herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle, herhangi bir maddeye karşı alerjiniz ya da ciddi bir rahatsızlığınız varsa asla doktorunuzun önermediği hiçbir ürünü kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
Sipariş ve Randevu